Dzisiaj jest: 12 grudnia 2018    |    Imieniny obchodzi: Joanna, Aleksandra, Dagmara

OSP KAŹMIERZ   Piątek 20 stycznia 2017 r. był wyjątkowym dniem dla druhów strażaków z jednostki OSP Kaźmierz. Tego dnia do Kaźmierza dotarł od wielu lat oczekiwany nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Auto zostało zakupione dzięki Projektowi RPWP.04.01.05-30-0015/15 pod nazwą „Wsparcie systemu ratownictwa chemiczno-ekologicznego i służb ratowniczych Województwa Wielkopolskiego na wypadek wystąpienia zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii poprzez zakup samochodów dla OSP w ramach KSRG”. Projekt polegał na zakupie 15 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych z napędem 4x4 dla 15 OSP działających w KSRG. Każdy z samochodów jest wyposażony w 6-osobową kabinę, zbiornik środka gaśniczego (wody) o pojemności minimum 4700 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności minimum 350 l. Ponadto wyposażony jest zgodnie z „Wytycznymi standaryzacji wyposażenia pojazdów pożarniczych i innych środków transportu PSP”, w tym. m.in.: maszt oświetleniowy, zestaw do wyizolowania terenu akcji, agregat prądotwórczy, narzędzia hydrauliczne, sprzęt ochrony osobistej strażaka czy zestaw do uszczelniania studzienek oraz beczek. Wyposażenie dodatkowe w bezpośredni sposób podniesie efektywność działań ratowniczych, m.in. w razie prowadzenia działań w zakresie ograniczania skutków zagrożeń ekologicznych. Dokładny opis projektu do wglądu http://www.zosprp.poznan.pl/files/pliki/4(227).pdf

Druhowie strażacy po auto pojechali już w czwartek aż do Kielc. W piątek pozostali strażacy z niecierpliwością oczekiwali na przyjazd kolegów. Kilka minut po godz. 19.00 auto dotarło do Kaźmierza. Na ul. Poznańskiej czekały już na nie pozostałe auta z jednostki OSP, które towarzyszyły nowemu pojazdowi w drodze do remizy. Po drodze kolumna wozów strażackich zatrzymała się przy miejscowym cmentarzu, a druhowie strażacy udali się do grobu zmarłego w roku 2015 prezesa kaźmierskiej OSP śp. Andrzeja Nowackiego w celu złożenia zapalonych zniczy. Ten symboliczny gest miał na celu oddanie hołdu byłemu prezesowi, który kilka lat temu zapoczątkował starania o zakup nowego auta dla kaźmierskiej jednostki. Następnie kolumna aut ruszyła pod remizę, przejeżdżając przez szpaler utworzony przez strażaków z racami. Nie zabrakło także fajerwerków. Na miejscu przed remizą na nowe auto czekali również; Przewodnicząca Rady Gminy Kaźmierz, Arleta Wojciechowska i wójt gminy Kaźmierz, Zenon Gałka. Przed remizą zebrała się spora grupa mieszkańców Kaźmierza, którzy z bliska chcieli obejrzeć nowy sprzęt kaźmierskich strażaków. Piękne auto będzie służyć strażakom z pewnością przez wiele lat, a o tym jak wielkim szacunkiem kolegów cieszył się dh Andrzej Nowacki, świadczy fakt, że pojazd (ochrzczono) imieniem JĘDRUCH (w taki sposób zwracano się do śp. Andrzeja) a tabliczkę z nazwą umieszczono za przednią szybą.