Dzisiaj jest: 3 sierpnia 2020    |    Imieniny obchodzi: Lidia, Augustyn, Nikodem

W dniu 25 marca strażacy OSP Kaźmierz zostali wezwani do niewielkiego pożaru, który miał miejsce pomiędzy wsiami Sokolniki Wielkie i Komorowo. Na pozór niewielki pożar mógł jednak zkończyć się tragicznie.

Ludzie nie mają pojęcia o skutkach wypalania wyschniętych pozostałości roślinnych. Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. To mit, że wypalanie traw użyźnia glebę.W trakcie wypalania niszczeją nie tylko suche źdźbła traw, ale także ich systemy korzeniowe, flora bakteryjna, grzyby, owady. Najczęściej gleba zostaje wyjałowiona i w konsekwencji zahamowany zostaje naturalny proces rozkładu resztek roślinnych. Materia organiczna na skutek działania ognia zamienia się w popiół, zostają przyspieszone procesy mineralizacji, a opady deszczowe powodują wypłukiwanie z gleby licznych związków mineralnych. Pozostały popiół wcale nie użyźnia gleby, a jedynie powoduje obniżenie zawartości próchnicy. Poprzez wypalanie traw doprowadzamy do utraty zielonej pokrywy gleby, na którą składa się wiele gatunków traw i innych roślin.